Bornholm August  Trasy NW

 

Pondelok 

10,00 hod – 12,00 hod.

Vstupný kurz nordic walking pre začiatočníkov pod vedením prezidentky Asociacia Nordic Walking na Slovensku – Lucii Okoličányovej.

Obsah :

  • Všeobecná informácia o nordic walking /NW/
  • Zdravotné benefity NW
  • Športový materiál pre NW /správne obutie, paličky, oblečenie a pod.
  • Technika NW a správna chôdza
  • a iné /kombinácia so stretchingom a pod./

12,00 hod – odchod na 1. trasu

Charakteristika trasy :

Trasa : Gudhjem Feriepark Melsted – útesy pobrežia Melstedu – vstup do údolia rieky Aa – korytom rieky Aa k vodopádu Staveholvandfald – okruhly kostol Osterlars kirke a manufaktúra na výrobu dekoračného mydla Saebemageriet.

Návrat : to istou cestou resp cyklotrasou popri rieke Aa /nie korytom/ a dalej po Kobbevej spat do Gudhjemu Melstedu, resp. do prístavu v Gudhjeme.  V prípade potreby návrat autobusom BAT do Gudhjemu linkou 4 alebo 9 z Osterlarsu do Gudhjemu.

Dlžka trasy :  cca 5 km jedným smerom, s návratom po cyklotrase : 11 km.  S predlžením do centra/prístavu Gudhjemu 12 km. Časová náročnosť bez prestávok cca 3 hodiny.

Náročnosť trasy :  úvodná trasa so strednou náročnosťou. Z Ferieparku vyrazíme po atraktívnom turistickom skalnatom chodníku ponad útesy pri Gudhjeme a Melstede v dlžke cca 1 km s miernou náročnosťou až k ústiu riečky Kobbe Aa do mora. Tam sa otočíme do vnútrozemia a korytom rieky Kobbe Aa prídeme až k vodopádu Staveholvandfald. Vzdialenosť na toto miesto je cca 2,5 km  naročnejším lesným terenom popri koryte rieky. Jednoduchšia alternatíva oboch týchto úsekov je paralelný cyklochodník – ciastočne s asfaltovým povrchom, čiastočne so šotolinou. Pokračujeme korytom rieky alebo paralelným cyklochodníkom až k cieľu dnešnej trasy – k unikátnemu a jedinečnému  a najstaršíemu okrúhlemu kostolíku Osterlars z roku 1150, v ktorého základoch sa môžu údajne skrývať tie najvzácnejšie templárske poklady – Svatý Grál a Archa úmluvy. Okolo kostolíka sa rozprestiera nádherný cintorín, že ste krajší nevideli a a pôvabná manufaktúra výroby dekoračných mydiel. A nechyba čarovná kavarieň vo veľmi peknej záhrade.

Popis trasy :  je to čarovná trasa ponúkajúca nádherné scenérie. Úsek nad útesmi ponúka krásny pohĺad na mora a údolie rieky Kobbe Aa v ničom nezaostáva. Cesta vedie korytom rieky, popri strmých útesoch, mostíkmi,  údolie je plné milionov kvetov, zaregistrujete spev slávikov /Bornholm sa nazýva tiež ostrovom slávikov/.

Hlavnou destináciou je však Østerlars Kirke pochádza z r. 1150, s dodatočnými stavebnými podporami stien zo stredoveku. Táto trojpodlažná budova skutočne zaujme a je doslova rozoznateľná jej obranná funkcia v minulosti. Unikátny je centrálny cylindrický pilier, dekorovaný zreštaurovanými freskami zo 14.st. Oltár a kazateľnica sú zo 16.st. Vo vchode je umiestnený runový kameň a podľa miestnych zvyklostí, oddelene, ale v tesnej blízkosti stojí zvonica zo zvonmi zo 17.st.

Len 300 metrov od Osterlars kostolíku leži Bornholmske stredovéke centrum /Bornholms Middelaldercenter/, ktoré na 15 hektároch približuje formou žijúceho skanzemu život stredovekej komunity z roku 1350, vrátane domácich zvierat, vodných mlynov, a obydlí z tohoto obdobia. V bezprostrednom susedstve centra je najväčší minigolf v severenej Európe. 18 jamiek je umiestených a modelovaných v tých najkrajších prírodných a kultúrnych scenériu ostrova.

Ak nebudeme len šlapať, ale budeme si užívať, čo táto trasa ponúka tak pondelnajšie popoludnie môže zabrať cca 5 hodín.

 

Utorok, 

10,00 – 18,00 hod

Odchod z Gudjem Feriepark o 10,00 hod

Trasa/dlžka trasy : Severovýchodné pobrežie Gudhjem Feriepark – Randklove trhliny – Svaneke. Cieľovou destináciou je rybarske mestečko Svaneke – vyhlásené ako najkrajšie mestečko Dánska pre unikátne zachované pamiatky.

Návrat : Trasa má jedným smerom takmer 15 km do centra Svaneke a preto odporúčame absolvovať jednu cestu autobusom BAT. Možno zvolit cestu busom najprv tam t.j. do Svaneke alebo opačným smerom. Na trase premáva niekoľko liniek BAT – smerom na Svaneke je to bus č. 7 a 3 a opačným smerom 8 a 5.

Popis trasy :  jedna z najatraktívnejší odporúčaných trás na Bornholme. 15 km po pobreží naše plúca intenzívne prepiera morský vzduch. Špecifickou charakteristikou tejto trasy je, ze nemá hluché miesta, je neustále čo vidieť, obdivovať a je preplnená atraktívnymi miestami.

Pri nástupe na trasu walkeri kopírujú pobrežie – buď po resp. povedľa cyklochodníku, ale striedavo, kde to geografia pobrežia zostupujeme na úplne pobrežie a znovu ideme po hrane ostrovnej zulovej platne, zvačša po hrane skalnatých úsekov t.j. v teréne pre bicykle nedostupnom. Ide o úseky Gudhjem Feriepark po ústie rieky Kobbe Aa /1 km/, potom cca 3 km slapeme po resp. chodníkoch pre chodcov kopirujúc cykotrasu –na tomto úseku odporúčame navštíviť umelecké dieľne na výrobu dekoračneho skla – profesionálni sklári tu pred očami užasnutých návštevníkov vyrábajú nádherne predmety zo skla. Následne pri dedinke Rise Baek odbočime znovu na útesy, ktoré nás po ďalšom kilometri privezu na miesto známe ako Randklove skaar / vo voľnom preklade štvorlísková jazva/.  Na tomto mieste sa žulová doska na ktorom leži ostrov Bornholm na styku s morom rozštiepila do hlbokých úzkych trhlín. Na mieste sa treba pohybovať  so zvýšenou opatrnosťou, ale scenérie ne tomto mieste, s vyhľadom na more a oprotiležiace Hráškové ostrovy stoja naozaj za to. Po pobreží pokračujeme ešte asi daľšie 2 km, čím sa vyhnime kopcu Ypnasted, strašiakovi všetkých cyklistov.

Na našej trase na pobreží leži ďalšie zaujímavosti, ktoré stoja za zastávku, ako prístav Bolshaven, či pamätníku Hellig Kvinde /Svätá žena/ pozostávajúceho so 16 monolitov predstavujúcich ženu s deťmi premenenými na kamene. Na ceste z Listedu do Svaneke je veľké množstvo prenádherných, pre Bornholm typických, polohrazdených drevených domov so žltými či červenými strechami – nádherné stavby so 17. 18. storočia a opäť remeselné dielni, obchody s marináckymi a štýlovými oblečeniami. Na konci trasy nás však už čaká cieľové mesto Svaneke – najkrajšie dánske obchodné mesto.

. Atraktívnosť miesta zvyšuje informácia, že v roku 2013  mesto dostalo titul ako najkrajšie dánske mesto. V roku 1975 dostalo Svaneko ocenenie /zlatú medajlu/ Rady Europy za ochranú a renováciu historických urbanistických pamiatok.  Mesto je plné historický domov, zväčša ide o typické polohrazdené domy a všetko akoby vytvárilo akýsi skanzem architektúry. Mesto doplńa šarmantný prístav a ďalšie scenérie.  Vo Svaneke je najväčší ostrovný pivovar, je to centrom sklárskeho umenia, mesto je plné obchodíkov s lokálnymi delikatesami ako sú cukrovinky, čokolády, vinné gumy a samozrejme údiarne rýb – Svaneke Rogeri. Udiareň, ktorú často navštevoval aj bornholmský maliar Oluf Host má 5 bielych komínov nazývaných tiež ako „Päť sestier“ Medzi najkrajšíe a najstaršie mestské stavby patri celé námestie Torvet, Hotel Ostesoen, ktorý ubytováva hostí od roku 1600. Nemali by sme zabudnúť spomenúť aj pre mesto typickú vodnú vežu, ktorej tvorcom bol známy   dánsky architekt Jorn Utzon ani maják Svaneke Fyr. . Mesto bolo už od stredoveku známe výrobou lodí a táto skutočnosť poznamenala aj architektúru mesta. Milovníci vody sa v Svaneke možu potešiť návštevou vodného parku Joboland, s množstvom vodných a iných atrakcíí.

Časová náročnosť trasy :  tych cca 15 km s prestávkami možno urobiť za 3-4 hodiny. Nie je však žiaden dôvod urýchlovať pobyt vo Svaneke. Bez problémov sa tu možno tešiť plným priehštím ďalšie 3 – 4 hodinky. A potom sa pokojne vrátiť do Guhjemu / v preklade Miesto bohov/ autobusom.

 

 

Streda 

10,00 – 18,00 hod.

Trasa/dĺžka trasy : oddychovejšia trasa. Gudhjem Feriepark Melsted – Gudhjem mesto a prístav – pobrežie na západ Gudhjemu – Helligdomsklipperne útesy – Bornholm Kunstmuseum – údolie rieky Dondalen k vodopádu Dondalen /Vandfald/.

Dlžka trasy jedným smerom je cca 6 km. Približne 90 minút chôdze /bez započítania prestávok/.

Návrat : po cyklotrase alebo autobusom BAT linkami č. 7,2 a 1.

Popis trasy :  trasa patrí k tým najkratším, ale náročnosť zvyšuje turistický chodník vedúci po vrcholoch útesov. Menej zdatní, alebo unavení walkeri si cestu možu za cenu par stovák metrov zjednodušiť chôdzou po paralelne vedúcom cyklochodníku viac posunutého to vznútrozemia, ale stále s dotykom s morom.   Pobrežný chodník na útesoch vedúcich k skalnatým útesom Helligdomsklipperne patrí vďaka nádherným pohľadom k tým naj na celom Bornholme.  Tie, spolu s Bornholmským umeleckým múzeom stojacim na vrchole útesov sú našou dnešnou destináciou. Trasu si predlžime ešte vstupom do ústia rieky Dondalen Aa a jej údolim navštívimi najväčší bornholmský vodopád dosahujúci výšku 20 m.

Gudhjem /Domov Bohov/ je mesto s veľmi starým osídlením, je to rybárske a obchodné centrum, s lodným spojením na Christiansø a možno najatraktívnejšie mesto na celom ostrove. . Mestské domy sú postavené na strmých skalnatých vrcholcoch a mnohé z nich slúžili i slúžia ako udiarne rýb, čomu nasvedčuje konštrukcia komínov. Dnes sa ryby spracovávajú moderným spôsobom, avšak mnohé udiarničky sú v prevádzke dodnes a pracujú pre potešenie turistov. Bornholm je totiž preslávený svojimi údenými haringami. Haringy sa upravujú aj na mnoho iných spôsobov, ale receptúry sa držia v tajnosti. Myslíme si, že by ste z Bornholmu nemali odísť aspoň bez jednej návštevy preslávených udiarni Gudhjem Rogeri v starom prístave mesta. Miestny kostol je pomerne novodobý,  z r. 1893, avšak v tesnom susedstve  je kaplnka z 13. st. Na cintoríne pri kostole je pochovaný jeden z najväčších dánskych maliarov, Oluf Høst, ktorému je venované aj múzeum Oluf Hust Museet Nie je to jediné múzeum v Gudhjeme. Mesto ponúka návštevu mestského múzea Gudhjem museum, či Melsted Landbrusmuseet neďaleko nášho dočasného domovu. Najznámejším gudhjemským múzeum je však Bornholm Art Museum – to je však trochu ďalej od mesta a spomenieme ho v inej časti nášho cyklistického itineráru.  Mesto je tiež plné drobných obchodíkov s najrôznejsím tovarom. V pripade zlého počasie je tu k dispozícii krytý bazén Gudhjem Svommehal. Kopcu nad Gudhjemom dominuje biely veterný mlyn – častý terč foto objektívov . Najvyšším bodom mesta je kopec Bokul, ktorý ponúka nádherný výhľad na ostrov, more i vzdialené Hráškové ostrovy. Svahy kopca sú obyčajne pokryté bohatou úrodou černíc a čučoriedok. Hneď za kopcom sa nachádza Gudhjem Plantage s pekným lesíkom a lesným jazierkom Gramyr – idealne miesto na piknik.

Pri prechode mesta sa v každom prípade treba zastaviť pri hrobe primabalíriny kodaňskej kráľovskej opery Maren Priest, ktorá stála modelom pri tvorbe slávnej sochy Malej morskej víle, symbolu mesta Kodaň

Z Gudhjeme sa vydáme smerom na severozápad po pobreží ostrova. Prvou zastávkou bude už spomíná umelecká galéria Bornholm Art Museet., ktorá má prívlastok“  perla bornholmských múzeí „ Galéria je postavená na hrane útesov Helligdom a jej architektúra je považovaná za jednu z najkrajších z celej Škandinávie. Galéria vystavuje diela / vzniknuté od roku 1800/ umelcov so vzťahom k Bornholmu, predovšetkým sú tu diela tzv. Bornholmskej školy od roku 1800 – medzi nich patria Edvard Weie, Karl Isakson, Olaf Rude, Kraesten Iversen, Niels Lergaard no a samozrejme národný hrdina – maliar Oluf Host.

Umelecká galeria je vhodná skorej k individuálnej návšteve ako skupinovej a naviac vzhladom na to, ze je v blizkosti nášho ubytovania odporúčame záujmcom individuálnu návštevu. Naša skupina si len pozrie nádherne exteriéry a bude pokračovať v ceste. Súčasťou týchto exteriérov sú útesové skaliská 22 m vysoké Helligsdomklipperne. Celé útesové zoskupenia /kedysi pútnické miesto/ sa členia na formácie s príznačnými označeniami ako Lyseklippen /Oltárne svetniky/, Magetarnet /Zltá veža/, Maneskinsklipperne /Skaly mesačnej žiari/ a Kaerlighedsbaenken /Lavička milencov. Unikátnou je jaskyňa Sort Gryde, kde žije veľmi vzácny bornholmský pavúk. Hneď za útesmi, pri Stammershalde sú hroby hviezdicovitého tvaru, formované tak, akoby ústili do jedného ohniska., pochádzajú ešte z doby železnej.

 

Takmer oproti, smerom do vnútrozemia, leži  najväčšie a najimpresívnejšie zlomové lesné údolie Dondalen.  Asi 1 km od parkoviska aut tu najdeme na konci zlomu najväčší ostrovný vodopád s výškou 20 m. V suchom počasí sa však našinec nad malým pramienkom vodopádu len pousmeje – ale po výdatných ďaždoch to miesto stojí za to. Pre zastávku na tomto mieste sa rozhodneme podľa aktuálnej situácie.

Časová náročnosť trasy :  trasa je svojou vzdialenosťou nenáročná na čas. Samotnou chôdzou stravime pri jednom smere max 2 hodiny.  Spolu s časom stráveným v Gudhjeme, návštevu umeleckej galérie, zostupom z útesov na ich dno môžu pridať ďalšie 2 – 3 hodinky.

Śtvrtok, 

9,00 – 18,00 hod.

Dnešná etapa bude zrejme najnáročnejšia a zrejme aj najkrajšia a preto je patrí prívlastok “kráľovská”.

Trasa/dĺžka trasy : na programe je severozápadné pobrežie a časť západného pobrežia, čo si vyžaduje presun autobusmi – tam a aj spať.

Našou destináciou je totiž severozápadný roh ostrova s najsevernejším výbežkom ostrova Hammer Odde, ktorý spočíva na vyvýšenej skalnej plošine, kde /a v jej okolí/ strávime väčšinu dňa.

Táto plošina je preplnená objektami nášho záujmu – predovšetkým tu stojí “Spišský” hrad – Hammershus – najväčše hradné ruiny v celej Škandinávii. Na plošine sú nádherné starobylé majáky Hammer fyr a Hammer Odde fyr s nadherným výhľadom nielen na more, švédske pobrežie, ale I celý ostrov. Na plošine je mnoho krásných romantickych miest – malých jazier ako Opalové, Krystálove jazero, či Hammerske jazero s úžasnými trasami pre walkerov. Okrem hradu Hammershusu na plošine sú pozostatky stavieb z 11. storočia ako Salamons Kapel, romantický prístav s vodnými športami Hammer Havn a množstvo pitoreskných skalnatých útvarov vyrastajúcimi z mora berúc na seba rôzne podoby ako Levie hlavy, Tavia hlava – všetko mimoriadne ciele objektívov návštevníkov.

Pri tejto príležitosť odporúčame zájsť trochu do vnútrozemia do najkrajšíeho údolia ostrova – Slotslyngen – plného plesových jazierok, skalnatých roklín a plne fialovej žiare kvitnúcim vresom.

Tým, ktorým sa máli, odporúčame ešte pri Hammershuse sadnúť na autobus smerom na juh od mestečka Vang pri mieste Jons Kapel /40 metrov výsoka skala v more v podobe mnícha Jona/ a obísť si túto časť od Jons Kapel a chodníkom pre pešších sa pri pobreží vráti do Vangu a autobusom sa vrátiť do Gudhjemu.

Hammershus, pri pôsobivých ruinách najväčšej škandinávskej pevnosti zo stredoveku, z roku 1255, ktorú postavil arcibiskup Lund Švédsky /hovorí sa však, že to bolo na príkaz kráľa Valdemara Víťazného/. Pevnosť bola striedavo majetkom arcibiskupa a kráľa podľa toho, ako sa vyvíjali vzájomné spory medzi cirkvou a kráľovskou korunou. Hammershus slúžil aj ako väzenie – najznámejšími väzňami /za vlastizradu/ boli princezna Leonora Christine a jej manžel Corfitz Ulfeld v rokoch 1660 -61 – ich cely dodnes možno navštíviť.  Od r. 1525 do r. 1576 bola pevnosť v zástave mesta Lubeck. V 17. st. počas Švédskych vojen sa pevnosť dostala do švédskych rúk. Or. R. 1743 je opustená a stala sa zdrojom stavebného materiálu, čo ju definitívne premenilo na ruiny. Až r- 1822 bol Hammershus vyhlásený za pamiatku. V lete 2018 otvorili nové Hammershus Welcome Centre. Bezplatná expozícia približuje nálezy a históriu hradu. K dispozícii kompletná infraštruktúra – kaviarne, toalety a pod.

Veľmi pôsobivé je bezprostredné okolie, najmä zo severnej /Sandvik/ a západnej strany od pobrežia a jeho útesov, ktoré až po hladinu mora sprístupňujú  chodníčky. Takisto tu more vytvorilo zo samostatne stojacich skalísk prapodivné útvary. Najznámejším je v mori stojaci skalnatý útvar Løvenhovederne, pripomínajúci levie hlavy. Najsevernejším bodom je výbežok Hammeren, oddeľuje od pevnosti hlboké údolie a jazero. Tu zaujme maják a ruiny, tzv. Salomonovej kaplnky, ktorú dal postaviť arcibiskup z Lundu v roku 1300 a ktorá je pomenovaná podľa jedného z dominikánskych mníchov. V jej blízkosti ktorej je prameň, údajne so zázračnou liečivou vodou. Severne od pevnostných ruin sa nachádza romantícký prístav Hammershavn. Možno tu pozorovať nádherný západ slnka, ale sú tú aj velmi pekné pieskové pláže vhodné hlavne pre deti. Prístav je však známy ako tým, že tu bolo jedno z hlavných náleziských slávnej bornholmskej žuly a mramoru,čím sa vytvorila veľmi pekná scenéria. Do októbra sa odialto organizuju plavby drevenými lodičkami alebo kajakmi popod útesy  či do jaskýň Den Vade Ovn  /Mokrá jaskyňa/. S Hammerhavnu sa na kajakoch resp. drevených člnoch možno plaviť až do Vangu – čo je údajne úžasný zážitok. Hammeshavn však nie je jediný klenot výbežku Hammesknuden. Odporúčame odložiť bicykle na parkovisku – najlepšie miesto sa javí pri majáku Hammer Fyr /pozor nepomýliť si Hammer Odde Fyr/ ktoré je zhruba v strede Hammerenu /alternatívne na parkovisku pri Sandvik kempingu -hlavne pre tých čo sa chcú aj vykúpať v mori – alebo na parkovisku na južnej strane Opálového jazera/ a prejsť si celý výbežok peši. Zaberie to cca 60 – 90 minút, ale pešia prechádzka vás zavedie k nádherným jazierkam, ktoré vznikli po ťažbe mramoru ako Opalsoen /Opalové jazierko – d oroku 1972 tu bola baňa na žulu a potom bola zatopená/, Krystalsoen /Kryštálové jazierko/ , jazerá Hammer So, Gamle Dam, ale aj k starým majákom Hammers Fyr /z roku 1871 stojaci na najvyššom bolde Hammeren planiny vo výške 86 m nad morom/ a na úplne najsevernejšom bode výbežku a ostrova vôbec zase Hammer Odde Fyr /postavený v roku 1895 a stále v používaí/. Neďaleko ruin Hammeshus  /vstup zdarma/ je vystavaná aj expozícia nálezov z Hammeshusu – Hammershus Udstillingen /už platené/.

Výbežok Hammersknuden je miesto, ktoré je vhodné na Vaše rozhodnutie, či ešte pokračovať smerom na mesto Vang smerom na juh, resp. až do Hasle alebo či sa pomaly vydať smerom domov a pošetriť trochu unavené nohy.

Ďalšie riadky budeme venovať účastníkom, ktorí sí trúfnu ešte ďalších 5 km do Vangu resp. ešte ďalej až do Hasle – to je dalších 9 km….a samozrejme naspať na Hammersknuden odkial bude pokračovať návratová cesta späť od Gudhjemu.

Pokračujeme teda v našej trase smerom na juh a našou zastávkou bude mestečko Vang, ktoré slúžilo v minulosti ako nakladací prístav pre miestny granitový kameňolom. Z útesu za Vangom je len 3 kg do Bornholmskej ZOO a chráneného prírodného parku Slotslyngenu. Len o kúsom ďalej je miesto nazývané Jons Kapel (legenda hovorí o mníchovi Jonovi, žijúcom v neďalekej jaskyni, ktorý odprevádzal modlitbami miestnych rybárov za úlovkom). Z vrcholca útesov k tomuto miestu vedie 108 schodov granitovou úžľabinou, končiacou sa na úrovni mora, kde vlnobitie vytvorilo so skál pitoreskné útvary. Cyklisti môžu použiť pobrežný chodník.

Autobusy BAT Gudhjem Mested – Hammershus č. 2 a 4 a v opačnom smere 7, 2 a 1.

Časová náročnosť :  vďaka autobusom sa dostaneme na Hammersknuden do 20 minút a samotná vzdialenosť už na mieste je 10 – 20 km rozvrhnutých na celý deň.

 

 

Piatok, 

10,00 – 18,00 hod.

Trasa/dlžka trasy :   Almindingen – les

Deň strávime vo vnútrozemí ostrova – v zelených plúcach ostrova a v jednom z najväčších a najstarších lesov Dánska.

Vzhľadom na vzdialenosti znovu pouzijeme na cestu tam a späť autobusy BAT v smere Gudhjem – Roenne alebo Gudhjem – Aakireby.

Na návštevu lesa máme množstvo dobrých dôvodov – starobyle hrady z 10. A 11. storočia  Lilleborg a Gamleborg, vústup na najvyšší bod Bornholmu – na horu Rytterknaegten s kráľoskou vežou, unikátne miesto Ekkodalen – viac ako kilometer dlhý skalnatý zlom /Udolie ozvien/, nálezisko bludných kameňov Rokkestenenvej, jazerá Graessoen, Aremyr, Borgesoe. Les je ako stvorený pre walkerov. …a samozrejme nesmieme zabudnúť na hubárov. Almindingen je preslávený hubársky raj – nájdete tu dubáky, kozáky, suchohríby, masliaky, bedle i obrovité biele vatovce. V lese je niekoľko lesných krčiem a reštaurácii, kde sa dajú doplnit tekutiny ci žalúdky.

Almindigen. Dvestoročný  les je jeden z najväčších lesov celeho Dánska – jeho rozloha je 3800 hektárov, čím sa stáva tretím najväčším lesom Dánska. Prítmie lesa, okrem bohatých nálezísk hríbov, skrýva množstvo zaujímavostí. A to aj z vikinskej histórie. Spomeňme predovšetká ruiny pevnosti Gamleborg – najväčšieho a najdôležitejšieho ostrovného opevnenia v rokoch 800 – 1100. Pevnosť bola poslednou záchranou pred častým nájazdami nepriateľov – či vikinských nájazdov alebo lúpežných hord.  Dodnes sú viditeľné časti ochranných hradieb. Mocenskou protiváhou pevnosti Hammershus, kde bola sústredená cirkevná moc bol zase hrad Lilleborg – ruiny hradu stoji na druhom najvyššom bode oblasti. Pevnosť bola zase centrom svetskej moci resp. kráľovskej koruny, bola majetskom dánskeho kráľa. Pevnosť sa premenila v ruiny v r. 1259 kedy neodolala úspešnému útoku arcibiskupa Jakoba Erlandsona. Archeológovia tu objavili množstvo artefaktov, predovšetkým mincí a to dokonca mincí datovaných po roku 1259, čo dokumentuje, že život sa v tomto centre moci nezastavili ani po devastačnom útoku arcibskupa.

Ďalšie zaujímavosti lesa Almindingen patri skorej k prírodným či geografickým zvláštnostiam. Rytterknaeten – najvyšší bod Bornholm s výškou 162 m n.m.  Voľne preložené – miesto lúpežných rytierov. K dispozícii je tu aj pekná vyhliadková veža. Veža je postavená z miestneho granitu – dali ju v roku 1856 postaviť na pamiatku návštevy dánskeho kráľa Frederika VII: S pridanou nadstavbou tak veža dosiahne až do výšky 182 m n.m. a stáva sa tak vôbec najvyšším bodom celého Dánska – je vyššia ako Ejer Bavnehoj na Jutskom polostrove.  Netreba zdôrazňovať, že miesto ponúka úžasný výhľad na ostrov i moria okolia.

Les Almindingen – v preklade aj „ patriaci všetkým ľudom“ pred svojim založením slúžil ako pastviny pre dobytok. Odvtedy sa však zmenil v lesný porast a na pripomenutie pôvodného účelu bola v lese zriadená 500 árová obora zo stádom európskych bizónov, ktorí sem boli dovezené z Polska.

Nemali by sme zabúdnúť ani na ďalšiu zváštnosť Almindingenu –  údolie Ekkodalen,  čo je nádherný lesopark a urastenými bukmi na vysokých skalách zalesnené údolie ostrova. Miesto je známe  zvukovými ozvenami, odtiaľ aj pôvod meno údolia.

Les je plný aj malebných jazier a rybníkov – či je to Borgeso, Langemose, Aremyr, či Potsekdlen.

Sobota, 

10,00 – 15,00 – poldňový výlet

Trasa/dlžka trasy : Gudhjem – Hráškové ostrovy /Erteholmene

Popis trasy :  výlet na Hráškové ostrovy si odpustí len máloktorý návštevník. Hráškove ostrovy /na mape vyzerajú ako hrášky/ je skupina 3 malých ostrovčekov severne od Bornholmu. Ostrovy sa volajú Christiansoe, Frederiksoe a Graesholmen …a je to naozaj unikátne miesto, ktoré treba vidieť.

Na ostrovoch trvale zije len 90 obyvateľov a osídlenie predstavuje žijúce múzeum. Na ostrovoch je všetko chránené – stavby, flóra a fauna. Automobily maju na ostrovy zákaz, napokon nie sú tam ani cesty, len chodníky pre pešších. Väčšina budov na ostroch patrí Ministerstvu obrany.

Ostrovy sa na medzinárodným mapách objavili v roku 1684. Hlavným poslaním ostrovov a vojenských opevnení bolo chrániť Bornholm pred nájazdami predovšetkým zo Švédska. Vojenské opevnenia a stavby a delové batérie boli v akcii jediný raz v histórii a to vo vojne s Anglickom, kedy anglické ľodstvo s 8 lodami napadlo ostrovy – v rokoch 1807 – 1814. Delová paľba ostrovom neublížila a neúčinná bola aj paľba diel z pevnosti, pretože anglické lodstvo bolo mimo dostrel diel. Situáciu však otočilo počasie – silný vietor nahnal anglické lode príliš blízko ostrovom na dostrel diel a anglické lodstvo bolo nútené utiecť z bitky.

V roku 1855 pevnosť na ostrove prestal slúžiť vojsku, ale na ostrovoch zostalo 20 členov posádky ako obsluha veľmi dôležitého majáka. Z tejto skupiny vojakov sa vytvorilo prvé civilné osídlenie – predovšetkým rybárov.

Ostrovy každý rok navštívi približne 50 000 turistov, väčšina z nich na ostrovoch strávi len 3 hodiny. Jediný prístup na ostrovy predstavuje trajekt z Gudhjemu.

Scenérie ostrovov sú spektakulárne. Kvoli búrlivým vetrom malé domčeky stoja na dne v skale vykopaných priehlbniach, ktoré zároveň chránia malé záhradky pred vetrom. Na ostrovoch vďaka tomu rastie prekvapila flora – lekniny, vinic, čerešne.  Návšteva ostrovov je jedinečným zážitkom. Je to zároveň jediné miesto v Europe kde sa môžete potápať v mori s tuleňmi. Fascinujúca je aj architektúra na ostrovoch. Okrem spomenutých domčekov architektúru tvoria hradby, obranné bašty, prístav, historické vojenské baraky formujuce zopár nádherných uličiek. Maják, vodné bašty a studne a pod.

Cesty no ostrovoch nehľadajte. Walkeri si prídu na svoje a paličky si užíjú. Chodníky po obvode ostrov poza opevnením sú v celku pohodlné ale stred ostrova s vypuknutým stredom je naročnejší. Chodí sa po skalnatých platniach a chodníkoch.

 

Komentár autora

 

Odporúčané trasy v žiadnom prípade nevyčerpávajú chodecký potenciál Bornholmu. Na zoznam sme zaradili len tie top trasy z 20 najlepších hiking oblasti a to tak, aby približne kopírovali a harmonizovali s cyklotrasami po ktorých sa bude väčšina účastníkov pohybovať.

Zaroveň treba povedať, že trasy a ani ich termín nie sú povinné. Každý ich môže absolvovať v rôznom rozsahu, individuálne v skrátenej či predĺženej verzii. Walkeri sú tak isto vítaní kombinovať pešie túry s cykloturistikou.

Dovoľujeme si uviesť ešte zopár ďalších námetov na peššie potulky walker, na ktoré nezostáva čas, ale bez problémov sa dajú vkomponovať do programu.

  • Juhovýchod Bornholmu – oblasť Balka a Duodde preslávené nádhernými plážam s jemnulinkým bielym pieskom ako múka. Chôdza po plážach od Balky cez Duodde po Somarken cca 5 km je určite zážitkom.
  • Oblasť hlavného mesta ostrova Roenne smerom k Hasle po západnom pobreží ostrova. Približne 10 km
  • Tématické návšteva slávnych okrúhlych kostolov. V denných trasách mame pre walkerov zakomponovaný len jeden a to Osterlars. Ale sú tu aj ďalšie ako Nyker, Olsker a Nylars
  • Do programu sme nezahrnuli ani východnú časť lesa Almindinken – konkrétne oblasť Paradisbakkerne s preslávenym bludným kameňom Rokkestenen stojaci na špička “diamantu”
  • Jednou z najkrajších oblasti Bornholmu je oblasť vo vnútrozemi známe pod menom Roe smerom ku kostolíku Olsker