ORANŽOVÁ TRASA
Smer: Gudhjem – Svaneke – Paradiesbakken – Nexo – Dueodde – Aakirkeby – Gudhjem
Vzdialenosť: ca 60 km

Cestu do Svaneke už poznáme. My však vo Svaneke, alebo ešte lepšie pred Svaneke prejdeme cez Louiselund, ktoré sme už spomínali a zamierime do národného parku Paradisbakkenu s nádherným prostredím, ktoré poteší srdce každého milovníka prírody. Z mnohých krásnych miest spomeňme len Rokkesten -–kývajúci sa kameň z doby ľadovej, ktorého špička údajne stojí na diamante.

Z Rokkestenu sa vydajme do mesta Nexo. Je druhé najväčšie mesto ostrova a je predovšetkým známe ako rodisko svetoznámeho spisovateľa Martina Andersena Nexø, ktorý tu prežil detstvo od r. 1877-1883. K tému výročiu jeho narodenia odhalili pamätnú tabuľu na jeho rodnom dome. Jeho otec svojho času dláždil okruhliakmi Trhové námestia a jeden z kameňov označil aj svojimi iniciálkami. Na pamiatku bol tento kameň umiestnený doprostred námestia, oproti fontáne. V meste žil aj básnik Jakob Hansen. Medzi Aardale a Nexø sú násypy Malkværnsskanse, kde padol v boji jeden z miestnych hrdinov bojov proti Švédom r. 1645 Albert Wolffsen. V meste je niekoľko múzeí. Samozrejme nechýba múzeum M.A.Nexø v jeho rodnom dome. V knižničnej expozícii sú stovky prekladov jeho diel do mnohých svetových jazykov, vrátane slovenských exemplárov /Dita, dcéra človeka, Pelle Dobyvateľ a i./. Mesto má i lokálne a rybárske múzeum a 2 kostoly. Jeden z nich stojí mimo mesta – kostol Bodil- pomenovaný podľa anglického svätca Bothulfa. Kostol v meste Ibskirke má mohutnú vežu. V stene zvonice vidno vo výške 3 m zamurovaný kameň, ktorý nazývajú Fandens hat – Čertov klobúk, podľa povesti ako čert prenasledoval pastora Bodilskera. V poslednej chvíli pastor preskočil múr cintorína a zachránila ho posvätná zem. Zúrivosť diabla bola taká veľká, že hodil po ňom svoj klobúk, minul však pastora a klobúk sa zachytil v stene zvonice.

Pokračujeme na juh a zakrátko dosiahneme najjužnejšie miesto ostrova Dueodde, ktoré patrí medzi najznámejšie letoviská nielen ostrova ale celej Škandinávie. Sú tu nádherné pláže pokryte neuveriteľne jemným bielym pieskom a ak počasie dovolí , je to takisto aj skvelé kúpanie. Bornholm však vykazuje najväčší počet slnečných dní v Škandinávii a vody v auguste bývajú prehriate a neraz dosahujú teplotu 23 stupňov.

Do Gudhjemu sa vrátime cez mestečko Aakirkeby s vôbec najväčším kostolom na ostrove, aj keď sa nejedná o okrúhly kostol a pochádza z roku 1200. V bezprostrednom okolí kostola je veľa runových kameňov, pohanských mohylových hrobov, ale aj zrúcanina hradu Ringborg so 115 m dlhými a 3 m vysokými valmi.

10